Results 2012

2012 Event Results

EventCategoryWinnerDetails
Watermelon EatingAges 6-8Toby Cass$25 cash
Ages 9-11Taylah Holder$25 cash
Ages 12-14Blake Staunton$25 cash
Kids OlympicsInfant Girl SprintEvie WisemanMedal
Infant Boy SprintZander HollandMedal
Children 6-7 yrs Sprint GirlMakayah BryantMedal
Children 6-7 yrs Sprint BoyJay MullinsMedal
Junior 8-9 Yrs Sprint GirlLily McRostieMedal
Junior 8-9 Yrs Sprint BoyNathan VisciglioMedal
Intermediate 10-11yrs Sprint GirlAmelia RustinMedal
Intermediate 10-11yrs Sprint BoyNaish ParenthisMedal
Seniors 12-13yrs Sprint GirlAbbey HellierMedal
Seniors 12-13yrs Sprint BoyShaun CurrieMedal
Junior 8-9yrs Sack Race BoysCooper MarshallMedal
Junior 8-9 Sack Race GirlsLiana BaldwinMedal
Intermediate 10-11yrs Sack RaceHarry HooperMedal
Seniors 12-13yrs Sack Race GirlJuliette TsesmelisMedal
Seniors 12-13yrs Sack Race BoyLeslie MundyMedal
SandCastle CompetitionFamilyJagger Christian$100 cash
4 x KidsSusannah Parker$100 cash
2x KidsNaish Parenthis$100 cash
OpenDeb Palmer$100 cash
Beach BodyBeach Bod 1stNikita Collins$500 cash and PLO – ADL return flight
Beach Bod 2ndLaila Atkins$100 cash
Boardie 1stJohnno Greg Johnson$500 cash and PLO – ADL return flight
Boardie 2ndVaughn Thomas$100 cash
Mega Musos Battle
Port Lincoln’s Got TalentOverall WinnerJoanna Mislov$750
Best Musician Under 25Joanna Mislov$250
Best Musician Over 25
Best Actor
Best Dancer
Prawn TossBoys  1stHamish Newman
Boys 2ndTom Tape
KingFish TossGirls 1stLeah Lovegrove
Girls 2ndJaala Spithas
Boys 1stLevi Proude
Boys 2ndTy Simes-Stringer
Tattoo CompetitionBest Small ColourBrett Bing1 hour Mantra Tattoo Voucher & $50 cash
Best Large ColourSmurf1 hour Mantra Tattoo Voucher & $50 cash
Best Small Black and WhiteSkye Jones1 hour Mantra Tattoo Voucher & $50 cash
Best Large Black and WhiteBrenton Bassham1 hour Mantra Tattoo Voucher & $50 cash
Best BackMegan Andrew1 hour Mantra Tattoo Voucher & $50 cash
Best SleeveAdam North1 hour Mantra Tattoo Voucher & $50 cash
Judges Choice
Crowd FavouriteSmurfPLO – ADL Return Flights
Tuna TossFemale 1stJacqui Hockaday$1,000
Female 2ndKaren Taubers$
Female 3rdBethany Farley
Male 1stMatt Staunton$1,000
Male 2ndMichael Proude
Male 3rdCraig Mills
Tug of WarOpenMagic FM$500 winner takes all
Keg RollWomens 1st
Womens 2nd
Mens 1st
Mens 2nd
Mens 3rd
Mixed 1st
Mixed 2nd
Mixed 3rd
Slippery Pole1stZephr Austin
2ndAlex Pisani
3rdToby Threadgold
Grand Slam ChallengeOpen  – Male
Masters – Female 1st
Masters – Female 2nd
Masters – Male 1st
Masters – Male 2nd
Legend
Plywood Boat RaceOpen Division -FirstHaydn Patterson & Marcus Raybold
Open Division -SecondZac Calderwood & Jake Sampson
Family Division -FirstPeter & Elsie Figl
Family Division -SecondTom Chapman & Sam North
Sail PastBest Dressed Day Vessel
Best Lit Vessel
Fireworks DrawJacob Blacker
PaddleBoardOpen – WomenPLO – ADL Return Flights
Open  – MalePLO – ADL Return Flights
ProPLO – ADL Return Flights
Masters WomenPLO – ADL Return Flights
Miss FairyLayla Cowell
Mr CoolMarco Bartsch
Miss Junior TunaramaSummer Pedersen
Mr SuperHero
Tunarama TeenWinnerRayNathan Saunders
Peoples ChoiceRayNathan Saunders
ProcessionBest Business  FloatHeath Home BuildingFairytale Castle
Best FloatPort Lincoln Pony Club
Best Musical FloatBoston’s Football Club
Most Humorous FloatPort Lincoln City Band
Best ClownToy Box Community Childcare centre
Best NoveltyToy Box Community Childcare centre
Best BikeToy Box Community Childcare centre
QuestPageant PersonalityEbonie Jade Gardiner
AmbassadorJessica Webb
Highest FundraiserJessica Webb
Peoples ChoiceEbony Partridge
Didgeridoo CompetitionWinnerKadek Pantiyasa